"Дунавски“ триумф в "Русчук“
Автор: Екип Ruse24.bg 09:50 / 30.09.2013Коментари (0)1344
"Дунав 8806" и "Сфънту Георге" изиграха достоен финал на традиционния международен турнир "Русчук", като момичетата на Георги Божков триумфираха с първото място след заслужен успех над своя съперник от трансилванска Румъния.

За атмосферата допринесе и наличието на две агитки, които подкрепяха постоянно своите любимки. Те си размениха и поздрави, като гостите скандираха "Дунав", а домакините - "Шепши". Десетината привърженици, дошли от северната част на Карпатите разпънаха и огромно знаме на унгарското национално малцинство в Румъния - т.нар. "секеи", чиито представители са те.

Срещата започна равностойно и в началото играта вървеше "кош за кош". Все пак в края на първата четвърт "дунавки" бяха напред в резултата с една точка за 29:28. След това те заиграха по-уверено и започнаха да трупат аванс, стигнал в един момент до 23 точки. На полувремето таблото показваше 54:43 за домакините.

Разликата продължи да варира, а в 30-та минута бе 9 точки за 78:69 за русенския тим. Вдъхновен от вярната си публика "Дунав 8806" стигна до успеха с крайното 100:84.
Най-добра за победителките бе Радостина Димитрова с 29 точки. Шанте Еванс записа пореден дабъл дабъл с 26 точки и 16 борби, а подобно постижение имаше и Тия Люис с 18 точки и 11 борби.

Калис Лойд вкара 21 точки, а натрупалата опит с "Финикс" в WNBA Саманта Прахалис се отчете с 18 точки и 7 асистенции.
След последния за турнира мач се състоя официално закриване и награждаване на победителя "Дунав 8806" и неговия подгласник "Сфънту Георге". Кметът на Русе Пламен Стоилов връчи на двата тима купите за първо и второ място.

В първия мач за деня отборът на "Нефтохимик 2010" надделя над "Цървена звезда". Бургазлийки не започнаха по най-добрия начин и след 10 минути игра изоставаха в резултата с 20:30. След това обаче прецизираха своя мерник и започнаха да се доближават до своя съперник. Така на полувремето авансът на сръбския тим вече бе само три точки за 51:48. След почивката играта бе равностойна, но възпитаничките на Петко Маринов успяха да наложат волята си и стигнаха до успеха с крайното 84:77.

Най-добра за победителките бе Лорън Бел с 27 точки и 7 борби, а Каролин Дейвис се отчете с 18 точки и 8 борби.
За "Цървена звезда" с най-много точки 17 завърши Маряна Бероня, а Александра Цървендакич и Нина Джокович добавиха по 15 точки.

Веднага след края на срещата "Нефтохимик 2010" получи специална купа за третото си място в надпреварата от заместник-кмета на Русе Свилен Иванов, а "Цървена звезда" - грамота.